Офіційний сайт Василівської міської ради

Розділи

Новини

ПОЛІГОН ТПВ: «ЗА» І «ПРОТИ»

З метою детального розкриття теми будівництва полігону твердих побутових відходів на території міста Василівка та роз’яснення найбільш хвилюючих питань міський голова Людмила Цибульняк надала змістовне інтерв’ю редакції районної газети «Нова Таврія» від 02.02.2019 року № 8(11301) :

— Проблема із вивезенням твердих побутових відходів у нашому місті назрівала вже давно. Приватний підприємець Колесник О.Ф., який надає такі послуги, довгий час вивозив все зібране сміття на звалище, яке було неподалік с.Верхня Криниця. На той час вимоги до організації і експлуатації сміттєзвалищ були не такі суворі, і сміття там складувалось роками, без належного захоронення. Аж поки звалище не заповнилось вщент, понад всі допустимі норми. І у 2012 році екологічна прокуратура, з огляду на відсутність на даний об’єкт належних до-зволів та документів, визнала його стихійним та незаконним і заборонила використовувати.
Тож із 2012 року іншого місця для складування василівського сміття просто немає. На той час міська влада вимушена була звертатися з такою болючою проблемою навіть до губернатора та домовлятись із керівництвом сусідніх районів щодо приймання сміття на їх міські звалища. Але зауважу: чуже сміття нікому не потрібне, і всі ці заходи були тимчасовими. Звалище м. Дніпрорудного, що недалеко від с. Скельки, також достатньо заповнене і приймати постійно сміття з іншого міста не готове. Тож з того часу допомогу Василівці надають по¬лігони ТПВ Токмака та Запоріжжя.
І вже тоді дуже гостро постало питання будівництва полігону ТПВ для м. Василівка. Головне було — знайти місце розташування полігону. З огляду на те, що свого часу майже всі землі в Україні були розпайовані, знайти вільні земельні ділянки за межами міста, які б можна було використати під полігон ТПВ, не вдалося. Зауважу: для такого об’єкта найголовніше — виділення землі. І це на сьогодні велика проблема всіх населених пунктів країни, а не лише Василівського району. Досить пригадати львівське сміття...
Тому ще з 2012 року, Васи¬лівська міська рада почала наполегливо займатись саме цим питанням. За законом ділянка для розміщення полігону ТПВ повинна обиратися за територіальним принципом відповідно до схеми санітарного очищення міста і з врахуванням генерального плану розвитку міста.
Після тривалого вивчення проблеми, проведених переговорів та узгоджень у 2014 році депутати міської ради шостого скликання на чолі з Сергієм Лобинцевим прийняли ряд рішень, згідно з якими було затверджено проект землеустрою щодо виділення земельної ділянки в розмірі 5 га із земель запасу Василівської міської ради, яка знаходиться на землях, не придатних для сільського господарства, не зайнятих зеленими насадженнями і не включена в житлову забудову відповідно до генерального плану розвитку міста. Проект землеустрою був погоджений Василівською районною державною адміністрацією і відділом Держземагентства у Василівському районі. Об’¬єкту було присвоєно адресу та надано дозвіл на виготовлення проектно-кошторисної документації на об’єкт «Будівництво полігону твердих побутових відходів (ТПВ), вул. Невського, 105-А, м. Василівка Запорізької області».
Уточню: незважаючи на таку адресу, фактично ця ділянка знаходиться в кінці промислової зони міста в районі асфальто-бетонного заводу та колишнього вугільного складу.
У відповідності до вимог чинного законодавства, Василівська міська рада тоді оголосила про початок громадського слухання про наміри діяльності полігону ТПВ шляхом публікації в районній газеті «Нова Таврія» від 29 липня 2015 року (№ 70). Місцева влада тоді розраховувала на те, що кожен бажаючий протягом місяця зможе ознайомитися із документами, висловити свої претензії, що попрацюють депутати конкретно на своїх округах, донесуть людям всю наявну інформацію, вислухають їх претензії і побажання.
Як було насправді, чи проводились слухання, чи були заперечення від людей на той момент, коментувати не можу, адже керуюсь лише документами з архіву, бо практично всю роботу з підготовки даного проекту зробили депутати поперед¬нього скликання. Вони й повинні сказати за свою роботу у ті роки. А я наголошу: виділення земель під по¬лігон для твердих побутових відходів — це титанічна праця, яка передбачає отримання неймовірної кількості узгоджень та дозволів від різних інстанцій. І я як нині діючий міський голова це глибоко ціную, оскільки розумію, чого варті ці зусилля. Я дуже вдячна як поперед¬ньому, так і діючому депутатському корпусу міської ради за порозуміння, небайдужість та наполегливість у проведенні такої кропіткої, але вкрай необхідної для нормальної життєдіяльності міста роботи.
— Розкажіть, що являє собою полігон за проектом?
— Полігон ТПВ — це не звичайне звалище сміття, а інженерна спеціалізована споруда, яка призначена для захоронення твердих побутових відходів і повинна забезпечувати санітарне та епіде¬мічне благополуччя населення, екологічну безпеку навколиш¬нього природного середовища та запобігати розвиткові небезпечних геологічних процесів. Хочу наголосити, що з самого початку мова йшла саме про будівництво полігону ТПВ, а не сміттєпереробного заводу. Адже останнє передбачає зовсім інші обсяги сміття (тоді б точно довелося звозити відходи з інших районів) і, як мінімум, хорошого інвестора, оскільки це дуже не дешево.
Полігон прийматиме тверді побутові відходи з житлового сектора міста, від установ, підприємств торгівлі та громадського харчування, вуличне, садово-паркове, будівельне сміття, окрім відходів, які можуть бути вторинною сировиною (за можливості їх ути-лізації) та відходів, що містять токсичні, отруйні і агресивні щодо споруд полігону ТПВ речовини. Тобто — полігон буде приймати вже частково сортоване сміття. І ми до цього поступово йдемо. У місті вже встановлені контейнери для часткового сортування: органіки і пластикових пляшок. Плануємо у подальшому встановлення контейнерів для збору скла. На самому полігоні відходи також будуть додатково сортувати перед тим, як утрамбують, та направляти їх для переробки.
Сам полігон буде представляти собою дві чаші глибиною близько 7 метрів, які за технологією будуть ізолюватися належним чином, вистелятися бентонітовими матами. До речі, на сьогодні технологія з використання бентонітових матів є найкращою. Також Генпланом забудови передбачено обвалування по зовнішніх бортах місткостей суглинком 1,5 м заввишки; огородження по межі відведеної ділянки сіткою висотою 1,8 м та облаштування 3-метрової зони зелених насаджень по периметру полігону.
Крім того, проектом передбачено, що утворений в результаті ущіль¬нення та перегнивання відходів фільтрат і поверхневі стоки будуть відводитися до спе¬ціальної бетонної камери-відстойника і в подальшому вивозитися асенізаційною машиною до очисних споруд.
— Жителі побоюються, що розміщення по¬лігону в межах міста призведе до проникнення нечистот у грунтові води. Адже на вулиці Каховська, яка най¬ближча до території майбутнього полігону, на багатьох подвір’ях колодязі з питною водою…
— Полігони ТПВ проектуються на основі інженерних та екологічних вишукувань з урахуванням вимог державних будівельних та санітарних норм. Хочу запевнити, що на всіх етапах — від вибору ділянки під полігон та його проектування — міська рада керувалася і керується чинним законодавством. У ході підготовки проекту на ви¬діленій ділянці проводилися комплексні інженерні вишукування, які включали топоґеодезичну зйомку, геологічні, гідрогеологічні, гідрологічні, екологічні та санітарно-гігієнічні дослідження. Пробурено десять інженерно-геологічних свердловин глибиною 10,5 м, відібрані проби грунтів та проведено лабораторні дослідження і камеральна обробка отриманих матеріалів. За результатами цих досліджень інженерно-геологічні умови для даного виду будівництва було визнано задо¬вільними. Також фахівці встановили, що під майданчиком на роз¬віданій глибині відсутні горизонти грунтових вод і в тому місці надзвичайно потужний глиняний замок. Вони ж запевнили, що проникнення у грунтові води будь-яких стоків не може бути, а роз¬міщення майбутнього полігону на частині схилу водороздільного плато та балочний рельєф цієї місцевості унеможливлює нанесення шкоди колодязям, що на подвір’ях жителів вул. Каховська. Бар’єром між ними та полігоном стає і залізнична колія.
У грудні 2015 року, коли до роботи приступив новий склад депутатського корпусу, ми отримали вже готовий проект і, у відповідності із законодавством, направили його на експертизу, аби після отримання позитивного висновку продовжити роботи щодо залучення інвестицій на будівництво. Цей процес тривав майже рік. Додатково вивчалися усі можливі фактори впливу на навколишнє середовище. Ми хотіли мати стовідсоткове підтвердження безпечності в майбутньому при експлуатації даного полігону. Зазначу: проекти такого рівня складності розглядаються і дуже ретельно вивчаються експертами. Затвердження проекту неможливе без дотримання умов, передбачених державними будівельними нормами. Тобто: проект настільки серйозний, що просто так писати якісь висновки і давати дозволи ніхто не буде.
— На якій відстані полігон буде знаходитися від житлового масиву?
— Згідно з проектом, мінімальна відстань від житлових будинків — 680 метрів, тоді як санітарно-охоронна зона становить 500 метрів. Тобто жодних санітарних норм не буде порушено.
— А запах? А пакети, які розносить вітер?...
— Як показує практика, специ¬фічний запах може бути відчутним у діапазоні діаметром 50 метрів. Полігон буде на достатній відстані від населеного пункту, набагато більшій, ніж той же «Оліс». А щодо пакетів, то за технологією кожен шар привезених відходів буде пересипатися глиною і утрамбовуватися спецтехнікою. А навколо чаші з відходами буде встановлена спеціальна сітка, яка не даватиме вітру розносити сміття. Тим більше, при проектуванні обов’язково досліджувалася наша роза вітрів. Повторюю, якби хоча б один пункт проекту полігону не відповідав будівельним чи санітарним нормам, то ніхто б не дозволив його будувати.
Яка його вартість?
— Незважаючи на ніби-то уявну простоту полігону, це дуже затратна справа. Розпланування земель на такій значній території і на таку глибину потребує залучення складної і потужної техніки. З врахуванням довгостроковості даного будів¬ництва, а воно буде проходити у дві черги: перша — котлован (чаша), термін заповнення якого за проектом 16 років, і тільки після цього друга черга — другий котлован (чаша) — очікувана вартість понад 30 мільйонів гривень.
Зрозуміло, що для нашого міста це непідйомна сума. Тому ми з депутатами міської ради звернулися до наших депутатів обласної ради Катерини Луценко і Сергія Грачова, які винесли питання фінансування проекту з бюджету екологічного фонду на сесію обласної ради. І нас підтримали.
Головним розпорядником та замовником будівництва призначено Департамент капітального будівництва облдержадміністрації, який, в свою чергу, провів тендерну процедуру та обрав підрядну організацію для виконання робіт. Отже, після визначення джерел фінансування, Василівська міська рада у лютому 2018 року передала проектну документацію по даному об’єкту в повному обсязі до Департаменту капітального будівництва ОДА. На сьогодні ми вже жодним чином не впливаємо на процес будівництва полігону ТПВ. За рішенням Запорізької обласної ради в грудні 2018 р. з екофонду були виділені перші кошти на виконання підготовчих робіт для майбутнього будівництва полігону.
— Це полігон тільки для Василівки чи будуть звозити сміття звідусіль?
— Загалом проект замовлявся для потреб лише нашого міста. Після завершення будівництва та запуску в експлуатацію подальша діяльність об’єкта буде під контролем міської ради. Та не виключаю, що можуть виникнути ситуації, коли потрібно буде допомогти сусідам, як вже стільки років нам допомагають Токмак і Запоріжжя, приймаючи тимчасово наше сміття. Звісно, такі послуги будуть платними, як платить нині ФОП Колесник О.Ф. за кожну тонну привезених в інший район наших відходів.
Я прагнула якомога ширше відповісти на всі занепокоєння василівчан. Але повторюсь: поряд з цими занепокоєннями, не менш гостро вже багато років стоїть і питання — куди ж вивозити васи¬лівське сміття? Сьогодні ініціативна група активно педалює будівництво районного полігону біля села Скельки. Так поясню: ця тема звучить уже більше 20 років і жодного результату щодо виділення землі під полігон немає. Коли через переповненість по¬лігону нам відмовив у прийнятті сміття Токмак, я неодноразово зверталася і до голови районної ради Дениса Калініна, і до міського голови Дніпрорудного Юрія Коробова — тоді нам дозволяли вивозити сміття у Скельки. Не більше ніж два-три тижні. І проблема була кричущою до того часу, поки нам назустріч не пішли запоріжці, і нині ми возимо тверді побутові відходи саме на їх полігон.
А я хочу ще раз подякувати попередньому меру і депутатам (в тому числі і тим, хто сьогодні очолює лави протестувальників проти будівництва полігону (?!) за ту велику роботу, яку вони провели, аби підготувати всю необхідну документацію, вивчити громадську думку і сказати своє «ТАК» новому об’єкту. Тож рано чи піз¬но, але полігону у Василівці бути. Інакше ми знову повернемося до стихійних сміттєзвалищ. Я хочу, щоб усі зрозуміли: ніхто не зобов’язаний приймати наше сміття. І не буде цього робити. І проблема нікуди не зникне, якщо її не вирішити.
Тож давайте дивитися на крок вперед, розумно оцінювати ситуацію, а не займатися попу¬лізмом та дешевим, нікому не потрібним піаром. Говорити, (до того ж — зовсім не розуміючись у проблемі), і робити справу та доводити її до кінця — то дві великі різниці.

В ТЕМУ: Так, питання сміття стоїть гостро, з цим важко не погодитись. А ще з тим, наскільки захаращена територія навколо міста — сміття несуть і везуть у лісосмуги, рівчаки, кидають просто на дорозі. І навіть навколо ще не збудованого полігону створили справжній смітник. Хто ж це робить? Чи не ми, люди? І ніхто не задумується над тим, наскільки це шкодить здоров’ю. І ніхто не перевіряє розу вітрів і не скаржиться, смердить звідси чи ні. Висловлюємо занепокоєння будівництвом полігону, а самі мало не на кожній вулиці і біля кожного двору робимо сміттєзвалище та палимо листя і гілки, розкидаємо пластикові пляшки по рівчаках та балках. Коли ж зрозуміємо, нарешті, що елементарний порядок залежить від кожного особисто. І не важливо, біля двору це чи у лісосмузі. Певно, настав час владі більш жорстко розбиратися з тими, хто викидає сміття де заманеться. Давайте не будемо байдужими у цьому питанні.

Світлана ЛОБАЧ.

Понеділок, 04 Лютого 2019 16:55 | Переглядів: 338

Офіційні сайти держ установ